Egyéb felszerelések
N y e r e g h e z t a r t o z ó f e l s z e r e l é s e k
- FARMATRING: A farmatring egy olyan szíj, ami a nyereg hátsó kápájához csatolódik, és a ló farka alá fűzve, megakadályozza a nyereg előrecsúszását. A fogatos szerszám része, gyakran használjuk az alacsony marjú, kicsi vállú pónikon, mert náluk nem marad a helyén a nyereg.

- SZÜGYHÁM : A szügyhám a ló szügyén körbefutó, a nyereg elülső részéhez csatolt szíj, ami megakadályozza, hogy a nyereg hátracsússzon. Gyakran látsz szügyhámot military lovakon és akadályversenyen induló versenylovakon.

L á b v é d ő k

- Ín- és bokavédők: Az ín és bokavédők a ló lábát védik munka során. Hosszú időn át a karámban ácsorgó lóra ne tegyünk ínvédőt, mert bedagadhat tőle a lába! Főleg díjugrató szakágban, és a military versenyek terepszakaszán használják. Az ínvédők a nagyobbak, ezt a ló mellső lábaira teszik, míg a csüdvédőket a hátsókra.

- Fásli: különböző típusai munkavégzéshez (főleg díjlovagló versenyeken), istállóban tartott lovak lábának melegen tartásához, lószállításhoz, illetve gyógyászati célokra használhatóak. A fáslik alá gyakran tesznek fáslialátétet is.

- Pataharang: olyan, munkavégzés során szerezhető sérülésektől véd, ahol a hátulsó paták belecsaphatnak a mellső patákba vagy pataszélekbe.Szállítókamásli: a ló lábát védi a lószállítóban való utazás során.

Szállítókamásli: a ló lábát védi a lószállítóban való utazás során.
S e g é d s z á r a k
Általában bőrből készül, és arra való, hogy a ló vagy póni ne tudja túl magasra vetni a fejét. Minden leszorító szíjnak a bal oldalán kell csatlakoznia, és be kell tudnunk dugni a kezünket a szíj és a ló marja közé.
- Fix segédszárak: A hevedertől kiindulva az elülső lábak között húzódik fel az orrszíjig, és mindkét végén hurokkal kapcsolódik. A segédszárat egy nyakheveder tartja, amelyhez gumigyűrű kapcsolja. Olyan lazának kell lennie, hogy egészen a torokszíjig felhajthassuk.
- Csúszó segédszárak: Ugyan úgy kapcsolódik egy nyakszíjhoz és a hevederhez, mint a fix, ám ahogy áthalad az elülső lábak között kétfelé ágazik. Mindkét ág végén egy-egy gyűrű helyezkedik el, amelyen áthalad a kantárszár. A gyűrűk és a zabla közé gumiakadályokat kell erősíteni, hogy a megfelelő helyzetben tartsák a leszorítót.
- Ír leszorítószíj: Ez egy rövid, kb 10 cm -es szíj, amelynek mindkét végén gyűrű található. A kantárszárak áthaladnak a gyűrűkön és a nyak alatt. Ez megakadályozza, hogy átlendüljenek a póni feje fölött, és a helyükön tartja.
E g y é b s e g é d e s z k ö z ö k

A futószár segítségével egy körülbelül 20 méter átmérőjű körön lemozgathatjuk a lovat anélkül, hogy felülnénk rá. A futószárazás a fiatal ló kiképzésének egyik alapvető állomása, illetve idősebb lovak utóidomítására is szolgál.

Az ostor fogathajtáshoz, futószárazáshoz vagy lovak karámban való szabadon történő mozgatásához egyaránt használható. Különböző méretű variációi ismertek.

Lovagláshoz használt, fegyelmező- és a lovas egyéb segítségeit erősítő pálca.

A csizmasegítség megerősítésére szolgál.
L o v a s ö l t ö z é k
- Kobak: Mint sok más sportágban, a lovaglásban is feltétlenül sisakot kell viselned, amely védi a fejedet, ha leesel a lóról. Stilje megvéd az ágaktól is,amelyek kint a terepen az arcodba csapódhatnak. Az első lovaglóórákon biztosan kaphatsz kölcsön egy sapkát az istállóban. Ha viszont elhatároztad,hogy kitartasz a lovaglás mellett,előbb-utóbb saját lovaglókobakot kell vásárolnod.
- A helyes kiválasztás: A lovaglókobakot fekete vagy színes bársonnyal vonják be. Némelyik még tarkóvánkossal és állvédővel is felszerelik, így még biztonságosabb. A gyerekek,biztonságuk érdekében,feltétlenül viseljen kobakot! A lovaglósapkának mindenképpen hatóságilag engedélyezett terméknek kell lennie. A ,,hárompontos szíjnak",amelyet az áll alatt kell összecsatolni,és a fül előtt és mögött is a sisakhoz van erősítve,állíthatónak kell lennie. A fejfedő szigorú gyártása előírások alapján készül.
- Tippek: Ha szemüveget viselsz,lovaglás közben egy szalaggal össze kell kötnöd hátul a két szárát. A hosszú hajat össze kell fogni vagy fel kell tűzni. Copfokkal vagy hosszú lófarokkal terepen könnyen beakadhatsz az ágakba ,vagy ha leesel a lóról,a kantárzat valamelyik gyűrűjébe

Lovaglócsizma
Ha nyereg nélkül lovagolsz,nincs szükséged lovaglócsizmára. Tökéletesen megfelel egy pár erős,szilárd cipő. Ha nyereggel lovagolsz,először megteszi egy közönséges gumicsizma is. Így nem horzsolod le(illetve nem csíped be)a lábikráidat a kengyelszíj vagy a nyeregszárny mellett. A legjobb,ha viszonylag szűk csizmát húzol,hogy biztosan ne veszítsd el. Hosszú távon érdemes lovaglócsizmát vásárolni. A bőrcsizma nagyon drága,de vannak jó gumicsizmák is,amelyeknek az ára nem túl magas, jól teszed,ha egy számmal nagyobbat veszel,mint a cipőméreted,hogy télen vastag zoknival is tudd hordani:a lábad ugyanis gyorsan kihűl a kengyelben! Ügyelj rá,hogy a csizma szára megfelelő hosszúságú legyen. Ha behajlítod a lábadat,nem szabad nyomnia a térdhajlatodat. De túl rövid sem lehet,különben felhorzsolod a lábikráidat. A csizma megkönnyíti a lovas számára,hogy a lábát a kívánt helyzetben tartsa.

Lovas jó kesztyűvel
- Gondosan, a saját igényeidnek megfelelően válogasd meg a lovaglókesztyűket, de légy tisztában vele, hogy évente feltehetően több párra is szükséged lesz.
- Mi a fontos?
- A lovasok már régen használnak puha, vékony bőrből készült, különleges szabású kesztyűket, amelyek lehetővé teszik a legfinomabb segítségadást is. A varratoknak puháknak kell lenniük, az ujjak között nem szabad őket érezni; ugyanakkor azonban tartósak és erősek legyenek, mivel különben könnyen felfejtődnek. Ha a varratokat nem dolgozták el tisztán, a kesztyű dörzsölni fogja az ujjak közét, és ez egy idő elteltével fájdalmas hólyagokhoz vezethet. Még ma is a bőr a legjobb anyag, különösen akkor, ha nagyon sokat lovagolsz. Vannak azonbanegészen különböző, változatos anyagokból készült kesztyűk is.

Lovaglónadrág
Már negyedórányi kocogás után rájön az ember,milyen fontos egy kényelmes nadrág. A nyeregben végzett hintamozgás révén a bőröd könnyen felhorzsolódik a nadrág belső varratai alatt. Ezért aki rendszeresen lovagol,általában két irányban nyújtható,szintetikus anyagból készült,testhezálló lovaglónadrágot visel. Egy kezdőnek azonban nem kell feltétlenül lovaglónadrágot vásárolnia. Megteszi egy kényelmes,vastag belső varratok nélküli nadrág is-a farmernadrágot mindenesetre kerüld,mert horzsol! A nadrágnak mindazonáltal olyan rugalmasnak vagy bőnek kell lennie,hogy ne repedjen szét,ha felugrasz a ló hátára.

V e r s e n y ö l t ö z é k
Összetett versenyeken
D í j l o v a g l á s
Fekete lovaglózakó,fehér ing és fehér nyakkendő vagy gallérnyakkendő,fekete lovaglókobak,fehér lovaglónadrág, fekete lovaglócsizma és fehér kesztyű: így néz ki egy díjlovas öltözéke (A és B kategória). A keménykalap vgay kalap szintén menengedett. A sarkantyúk viseletét ugyancsak előírás szabja meg (legfeljebb 3,5 cm hosszú tüske lehet,kerekek,orrcsúcs vagy derékszögű pántok nélkül) lovaglópálca használata a versenyen TILOS.
A nívós nemzetközi versenyeken a lovaglókobakot cilinder váltja fel(a juniorok és a fiatalabb lovasok keménykalapot is viselhetnek). A katonaság és a rendőrség tagjai egyenruhában is lovagolhatnak. Az S kategóriájú,rendkívül előkelő Nagy Összetett Versenyen az előírt öltözék a sötét frakk,cilinder és fehér kesztyű.

D í j u g r a t á s
Előírás (a felkészülő pályán is) egy törés- és szilánkbiztos lovaglósisak három-,illetve négypontos megerősítéssel. A B és az A kategória teljeítményversenyein a lovasok bélelt,az A kategóriában gyakran piros zsakettet viselnek,hozzá fehér inget és fehér nyakkendőt vagy gallérnyakkendőt,fehér lovaglónadrágot és fekete csizmát. A lovas tehát ezen a versenyen ugyanazokat a ruhadarabokat viselheti amelyeket a díjlovaglás során is magára öltött - feltéve,ha még tiszták.

T e r e p
A lovaglónadrág és a lovaglócsizma(a C kategóriájú versenyeken jodpurnadrág és-cipő),valamint védőmellény viselése előíráshoz kötött. Az öltözék egyébként tetszőleges. Vegyis nem kell lovaglózakót húznod. Sokkal ésszerűbb,ha a hidegebb hónapokban magas nyakú pulóvert és,ha elég meleg van,egy pólóinget veszel fel. Az öltözékednek ez a észe puha és nyúlékony legyen,és nem szabad korlátoznia a mozgásban. A fárasztó tereplovaglás után persze mindenképpen szükséged van egy másik lovaglónadrágra,mivel az első biztosan megérett a mosógépre!
Előírás a törés- és szilánkbiztos lovaglósisak három-,illetve négypontos megerősítéssel. Az LPO szerint olyan védősisak ajánlott,amely megfelel az 1996-os ,,EN 1384" európai normának. A bukósisak maga nem különösebben szép,ezért a legtöbb lovas színes anyaggal vonja be,amely gyakran harmonizál a pulóver vagy a mellény,esetleg a nyeregtakaró színével. Az ilyen levehető sisakhuzatnak az az előnye,hogy a versen után be lehet dugni a mosógépbe,amire többnyire nagy szükség van.
Néhány éve a terepversenyeken kötelező egy különleges védőmellény viselése. Ez a biztonsági mellény viszonylag merev,de jól ki van párnázva,és derékban,illetve vállban szükség szerint állítható. Főleg a lovas hátát,hátgerincét védi.
A szabályzat az összetett versenyeken lovaglócsizma viselését is előírja. Célszerű kényelmes,tartós csizmát viselni,amely kibír egy esetleges kényszerfürdőt is a vizesárokban. A drága bőrcsizmák nem igazán felelnek meg a célnak.
A kesztyű ugyan nincs előírva,de ajánlatos a viselése. A ló ugyanis a terepversenyen erősen izzad - néha a lovas is - így a kantár meglehetősen csúszóssá válhat. A csúszásbiztos kesztyűk mindenesetre rendkívül hasznosak lehetnek.
